Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II

...prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zajęcia teatralno-aktorskie w Katoliku

Email Drukuj PDF

Międzynarodowy Dzień Teatru,

czyli  Maraton Teatralny w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Głownie


Jak co roku, 27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Tym razem postawiliśmy sobie kolejny ambitny cel. Mając do dyspozycji niewielką salę, postanowiliśmy przemówić tego dnia językiem teatru do wszystkich uczniów. Wszystko zaczęło się o 8.15 od występu gimnazjalnego teatru ,,Od początku”, który zaprezentował  spektakl ,,To boli”.  Uczniowie wykonali go tego dnia pięciokrotnie. Teatr ,,Bez dyskusji?” Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego zagrał trzykrotnie dla licealistów spektakl ,,Dobre miejsce”. Do godziny 14.30 wszyscy uczniowie obu szkół ,,zaliczyli” teatralne przeżycie. Następnie przyszła kolej na dorosłą widownię. O godz. 15.00 i 17.00 połączone siły obu teatrów zaprezentowały spektakl premierowy ,,Jak to w rodzinie”. Na widowni pojawili się rodzice, nauczyciele, przedstawiciele głowieńskich instytucji i inni zaproszeni goście. Pomysłodawca całego wydarzenia, p. Maciej Stępień odczytał orędzie do ludzi teatru, którego autorem w tym roku był południowoafrykański dramatopisarz Brett  Bailey. Następnie pani dyrektor Edyta Strumian odsłoniła logo teatru ,,Od początku”, a pani dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska logo teatru ,,Bez dyskusji?”. Na zakończenie, wzorem profesjonalistów, aktorzy spotkali się z widownią przy słodkim ,,co nieco” na niekończących się rozmowach. Pochwał nie brakowało.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.


Maciej Stępień

 

Zajęcia teatralno - aktorskie w Publicznym Liceum Katolickim

W roku szkolnym 2012/2013 Publiczne Liceum Katolickie w Głownie wprowadziło w ramach zajęć artystycznych nowy przedmiot - zajęcia teatralno-aktorskie. Ma on służyć rozwijaniu wyobraźni i postawy twórczej uczniów poprzez edukację teatralną. Chcemy kształtować postawy aktywnego uczestnictwa w kulturze, jej zrozumienia i poszanowania. Chcemy przełamywać stereotypy myślenia, uczyć pracy w zespole, poprawić komunikację werbalną i pozawerbalną, wreszcie kształtować poczucie własnej wartości.

Postanowiliśmy wyjść na naprzeciw coraz częściej sygnalizowanym brakom w edukacji teatralnej młodego pokolenia. Wierzymy, że teatr to klucz do poznawania osobowości uczniów i szansa do podjęcia z nimi dyskusji na temat wartości i postaw, oceny świata i ludzi. To szansa na wychowanie autentycznego, wszechstronnego humanisty, dla którego przeszłość i tradycja kulturalna są koniecznymi składnikami współczesności, który uzna za jedynie słuszną twórczą i aktywną postawę wobec życia.

W minionym roku szkolnym efektem zajęć teatralno-aktorskich były trzy przedstawienia. Chęć pomocy naszemu uczniowi Dominikowi Dróżce skłoniła uczniów do przygotowania spektaklu "Król Edyp". Na scenie pojawili się wszyscy uczniowie klas pierwszych, solidaryzując się z ciężko chorym kolegą. Zebrane pieniądze umożliwiły przeprowadzenie zabiegu, przywracającego Dominikowi możliwość widzenia.

Obchody Świąt Wielkanocnych uczciliśmy dwuczęściowym spektaklem pasyjnym "Każdy nosi...". Wydarzenia sprzed 2000 lat skomentowaliśmy rozważaniem na temat dylematów dzisiejszej młodzieży.

Wiosną uczciliśmy naszego wspaniałego poetę - "Podróż do Tuwimowa" w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie. To był nasz hołd dla Juliana Tuwima. Z wielką radością tworzyliśmy teatr poezji czerpiąc z bogatej twórczości poety.

Wszystkie wymienione powyżej działania służyły pobudzeniu drzemiących w uczniach możliwości twórczych. Dzisiaj, kiedy tak często piękną i poprawną polszczyznę zastępuje brutalna nowomowa, gdy zalewa nas wulgaryzacja i prymitywizacja języka, wszelki kontakt uczniów z niewynaturzonym słowem - także tym padającym ze sceny ma kluczowe znaczenie. Część uczniów wykazała szczególne zainteresowanie nowym przedmiotem i z myślą o nich w rozpoczętym roku szkolnym powstaje teatr szkolny. Jesteśmy na etapie poszukiwania tematów do pierwszego własnego spektaklu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Głowna niedługo będą mogli obejrzeć efekty naszych działań.

Zbliża się wielkie wydarzenie kulturalne - kolejne Łódzkie Spotkania Baletowe. Już cieszymy się z możliwości kontaktu z najciekawszymi teatrami baletowymi na świecie. Uczniów Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie na pewno tam nie zabraknie.

 

Maciej Stępień

Poprawiony: piątek, 25 kwietnia 2014 16:21