Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II

...prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nasz Patron

Email Drukuj PDF

 

Karol Wojtyła urodził się w 1920 r. w Wadowicach. Był papieżem od 1978 r. Studiował na uniwersytetach: w Krakowie - polonistykę od 1938, w Rzymie 1946 - 48 w Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 r. Wykładał w seminariach duchownych (katowickim, częstochowskim i śląskim), a także od 1954 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1958 r. otrzymał sakrę jako biskup pomocniczy, a w 1964 r. został arcybiskupem, metropolitą Krakowa. Brał udział w soborze watykańskim II (1962 - 1965).

16 X 1978 r. został wybrany pierwszym od ponad 400 lat papieżem nie - Włochem. Przedsięwziął bardzo aktywne działania duszpasterskie, m.in. wizyty w wielu krajach świata (przeszło 120), zyskując ogromną sympatię i popularność.

Do głównych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II należą:

- nowa ewangelizacja" zarówno społeczeństw krajów zachodnich, jak i postkomunistycznych,

- respektowanie praw człowieka, prawa do pracy i zachowania godności ludzkiej,

- przeciwstawianie się bezwzględnej pogoni za zyskiem, sprzeciw wobec totalitaryzmu, szczególnie komunistycznego,

- walka o zachowanie pokoju.

Obrona tradycyjnych wartości i nakazów moralnych Kościoła katolickiego (np. w kwestii ograniczonego uczestnictwa kobiet w Kościele, celibatu, antykoncepcji i aborcji) wywołała pod adresem Jana Pawła II zarzuty konserwatyzmu, mimo programowego otwarcia na problemy świata współczesnego. W trakcie jego pontyfikatu zreformowano prawo kanoniczne (1984), opublikowano nowy Katechizm Kościoła katolickiego (1992, wydanie polskie 1995), dokonano reorganizacji Kurii Rzymskiej, licznych kanonizacji i beatyfikacji. Do dorobku filozoficznego Jana Pawła II (głównie w dziedzinie myśli o osobie ludzkiej, etyki, antropologii) należą m.in.: "Miłość i odpowiedzialność" (1960), "Osoba i czyn" (1969), "Zagadnienia podmiotu moralności" (1991). Główne wątki swojej filozofii rozwijał po 1978 w papieskich encyklikach m.in.: "Redemptor hominis" (1979), "Dives in misericordia" (1980), "Laborem exercens" (1981), "Centesimus annus" (1991). Twórczość literacka Jana Pawła II (gł. pod pseudonimem Andrzej Jawień) składa się z wierszy, poematów medytacyjnych i dramatów: "Przed sklepem jubilera" (wystawione 1981), "Brat naszego Boga" (wystawiony 1980), "Wybór utworów Poezje i dramaty" (1980). Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r.

Poprawiony: czwartek, 28 listopada 2013 02:23